Kilka rad na dobry początek

Słowa kluczowe

Poradniki do pobrania

Kilka rad, których autorem jest samo życie

 

Każdego roku przynajmniej kilka tysięcy osób z amputacją w obrębie kończyny dolnej otrzymuje protezę. W każdym przypadku podstawowym zadaniem protezy jest umożliwienie jak najsprawniejszego poruszania się w pozycji pionowej.
Przywrócenie tej czynności ma jednak o wiele większe znaczenie niż umożliwienie przemieszczania się od punktu A do punktu B. Przede wszystkim daje to możliwość powrotu do "normalnego" życia. Jeśli to tylko możliwe także do życia zawodowego. Oczywiście, aby tak się stało nie wystarczy sama nawet najlepsza proteza. Bardzo dużo zależy od chęci, determinacji, i sprawności osoby zaprotezowanej.

Często spotykamy się z sytuacją, kiedy pacjent uważa, że nauka chodzenia w protezie rozpoczyna się w momencie jej odebrania. Nic bardziej mylnego. Jeśli nie będzie on odpowiednio przygotowany, oraz świadomy problemów, jakie mogą się pojawić po odebraniu protezy będzie mu dużo trudniej rozpocząć "normalne" życie.

 

Kilka rad których autorem jest samo życie:

I.

Pamiętaj, że nie jesteś jedyną osobą po amputacji i nie zostałeś pozostawiony sam ze swoim problemem. Rozmowy z innymi osobami po przebytych amputacjach mogą być bardzo pomocne. Niestety w naszym kraju do tej pory nie funkcjonuje żadna organizacja dla osób po przebytych amputacjach, natomiast można nawiązać kontakt np. poprzez fora internetowe a także za pośrednictwem naszej strony.

II.

Twój organizm potrzebuje czasu aby zregenerować się i wrócić do formy sprzed operacji. Teraz ważne jest abyś dobrze spał i spożywał regularne pełnowartościowe posiłki. Jeśli lekarz wyraźnie tego nie zaleci nie ma potrzeby stosowania specjalnej diety ale warto aby była ona urozmaicona i lekkostrawna.

III.

Pamiętaj żadna proteza nie funkcjonuje samodzielnie. Najbardziej zaawansowana konstrukcja jest tylko drogą laską dopóki nie nauczysz się nią sterować i wykorzystywać jej potencjał. Nie zniechęcaj się trudnymi początkami tutaj nic nie przychodzi łatwo ale warto włożyć w naukę chodzenia trochę sił i silnej woli - chodzi przecież o Twoje dalsze życie.

IV.

Fizjoterapeuta powinien ustalić długoterminowy harmonogram Twojej rehabilitacji, której celem jest odzyskanie równowagi, zwiększenie siły zdrowej nogi, nauka posługiwania się kikutem i sukcesywne zwiększanie mobilności. Twoja wytrwałość, częste i dokładne wykonywanie ćwiczeń ma decydujący wpływ na to kiedy znów zaczniesz samodzielnie chodzić. Celem ćwiczeń jest zapobieganie przykurczom w stawach i skracaniu mięśni zarówno w kikucie, w zdrowej nodze i tułowiu Musisz pamiętać, że całe Twoje ciało musi odzyskać równowagę i skompensować sobie funkcje amputowanej kończyny.

V.

Dążenie do bezpiecznego, prawidłowego i estetycznego chodu powinno przyświecać całemu procesowi rehabilitacji. Pamiętaj jednak, że składa się on z kilku etapów a na początku tej drogi powinieneś nauczyć się:

  1. Jak zareagować w momencie upadku (zawsze istnieje takie ryzyko)
  2. Niezależnego od osób trzecich przemieszczania się w środowisku w którym najczęściej przebywasz

VI.

Nie pozwól, na ile to tylko możliwe, aby na każdym kroku wyręczano Cię we wszystkim. Niezależnie od poziomu amputacji jest wiele czynności, które możesz wykonać samodzielnie. Staraj się być jak najbardziej niezależny, to poprawi Twoje samopoczucie i napełni optymizmem nie tylko Ciebie ale i Twoich bliskich

VII.

Twoja pierwsza proteza powinna zostać wykonana natychmiast po zagojeniu się ran pooperacyjnych. Nie zwlekaj z tym bo każdy miesiąc opóźnienia wydłuża okres Twojej rehabilitacji oraz sprawia, że jest ona bardziej żmudna.

VIII.

Zaopatrzenie ortopedyczne, a w tym także protezy kończyn, to bardzo dynamicznie rozwijająca się dziedzina. Postaraj się zdobyć jak najwięcej informacji na ten temat przed wizytą w zakładzie ortopedycznym i uzupełniaj swoją wiedzę na bieżąco - proteza to teraz bardzo ważny element Twojego życia...

Co nowego na stronie?

Ortocentrum

Wszystkie wizyty odbywają się po wcześniejszym umówieniu terminu.

ul. Hubala Dobrzańskiego 155

05-082 Babice Nowe

tel. +48 22 637 86 11

e-mail: info@ortocentrum.com.pl

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem
© 2015 Amputowani.pl. All Rights Reserved.
Designed By Fer Art