Nowości

Słowa kluczowe

Poradniki do pobrania

Informacje ogólne
.


Znalezione obrazy dla zapytania: myo hand"

.

.

W przypadku każdej protez o stopniu powodzeniu procesu protezowania decyduje to, w jaki sposób wykonamy lej protezowy oraz jaką metodę zawieszenia wybierzemy. W przypadku protez kończyn górnych istnieje stosunkowo dużo systemów zawieszenia, które często są związane ściśle z typem wykonywanej protezy (protezy czynne sterowane za pomocą pracy mięśni, które za pośrednictwem linek uruchamiają dłoń protezową), a czasem nawet można łączyć je ze sobą (np. lej silikonowy i pętla barkowa by sterować dłonią mechaniczną)

Przegląd najpopularniejszych sposobów zawieszenia protezy kończyny górnej:

Amputacja przedramienia

Zawieszenie oparte na kształcie lejka protezowego.
Wykorzystując elementy kostne kończyny górnej (wyrostek łokciowy oraz nadkłykcie kości ramiennej) kształtujemy lej protezowy w taki sposób, aby ten niejako "zaczepiał" się o te elementy kostne. W tej chwili jest to niewątpliwie najpopularniejszy system zawieszenia protezy przedramienia, który cały czas ewoluuje dzięki coraz nowocześniejszym materiałom i nowym sposobom wycinania krawędzi lejka.



Znalezione obrazy dla zapytania ilimb

Zalety: skuteczność, zapewnia wystarczającą ruchomość stawu łokciowego, przy odpowiedniej długości kikuta stanowi wystarczające zawieszenie protezy kosmetycznej, niska waga, wygoda użytkowania - proste zakładanie i zdejmowanie protezy, nie podnosi kosztów wykonania protezy.

Wady: nie jest to łatwy do wykonania lejek - dobrze zrobiony wymaga doświadczonego protetyka, przy krótkim kikucie musimy najczęściej zastosować jeszcze pasek który dodatkowo zabezpiecza protezę, może nie sprawdzać się u osób, które nie dysponując zbyt długim kikutem zechciałyby bardzo aktywnie wykorzystywać protezę do prac fizycznych.

Zawieszenie oparte na lejku silikonowym.
Przy odpowiedniej długości kikuta przedramienia możemy wykorzystać lejek silikonowy dedykowany do protez kończyn górnych. Lejek silikonowy w połączeniu z zamkiem tworzy bardzo pewne zawieszenie protezy.

Zalety: wysoka skuteczność, możliwość bardzo precyzyjnego sterowania protezą, tworzy dodatkową ochronę dla tkanek miękkich kikuta, umożliwia odzyskanie pełnego zakresu ruchów w stawie łokciowym, możliwość zastosowania tego rozwiązania w przypadku protez myoelektrycznych.

Wady: podnosi cenę wykonania protezy, nie każdy kikut przedramienia da się tak zaopatrzyć, wydłuża protezę (pin i zamek stanowiące w połączeniu z silikonem zawieszenie potrzebują min.3 cm miejsca ekstra).

Mankiet (tulejka) montowany na ramieniu. Jeśli mamy do czynienia z naprawdę krótkim kikutem i zawiodą powyższe metody zawieszenia protezy, można wykonać krótką tulejkę połączoną z lejkiem protezowym szynami lub paskami ze skóry lub tworzyw sztucznych, która obejmując ściśle ramię nie pozwala na zsunięcie się protezy. Tulejka morze być sznurowana lub zapinana na paski welcvo. Mamy tu do czynienia z zawieszeniem hybrydowym, które łączy w sobie zalety wykorzystania elementów kostnych kikuta przedramienia oraz tulejkę ramienia.

Zalety: pozwala na zawieszenie w trudnych przypadkach, może być dodatkowym zabezpieczeniem w sytuacjach wykonywania prac fizycznych przy pomocy protezy.

Wady: zwiększa wagę protezy, zakładanie jej staje się nieco bardziej skomplikowane, wpływa na zmniejszenie zakresu ruchu w stawie łokciowym.

Amputacja ramienia

Zawieszenie oparte na kształcie lejka protezowego oraz paska podtrzymującego zakładanego na przeciwległy bark.
Wykorzystując elementy kostne kończyny górnej (elementy obręczy barkowej po stronie amputowanej) kształtujemy lej protezowy w taki sposób, aby ten niejako "zaczepiał" się o te elementy kostne.
Dodatkowo zakładamy zszyty np. w tzw. ósemkę pas. (istnieje wiele rozwiązań takich pasów w zależności od tego jakie funkcje proteza ma spełniać - tylko kosmetyczną czy czynnościową). W tej chwili jest to niewątpliwie najpopularniejszy system zawieszenia protezy ramienia, który cały czas ewoluuje dzięki coraz nowocześniejszym materiałom i nowym sposobom wycinania krawędzi lejka.

Zalety: prostota użytkowania, niska waga, dostateczna skuteczność, możliwość wykorzystania pętli barkowej do sterowania stawem łokciowym i dłonią mechaniczną.

Wady: ogranicza zakres ruchu w stawie barkowym (dużo zależy od wycięcia krawędzi lejka), ograniczona kontrola nad protezą.

Zawieszenie oparte na lejku silikonowym.
Przy odpowiedniej długości kikuta ramienia możemy wykorzystać lejek silikonowy dedykowany do protez kończyn górnych. Lejek silikonowy w połączeniu z zamkiem tworzy bardzo pewne zawieszenie protezy.

Zalety: wysoka skuteczność, możliwość bardzo precyzyjnego sterowania protezą, tworzy dodatkową ochronę dla tkanek miękkich kikuta, umożliwia odzyskanie pełnego zakresu ruchów w stawie barkowym , możliwość zastosowania tego rozwiązania w przypadku protez myoelektrycznych.

Wady: podnosi cenę wykonania protezy, nie każdy kikut ramienia da się tak zaopatrzyć, wydłuża protezę (pin i zamek stanowiące w połączeniu z silikonem zawieszenie potrzebują min. 3cm miejsca ekstra).

 

.




Z dumą informujemy, że Poradnik dla pacjentów po amputacji kończyny dolnej doczekał się już trzeciego nakładu wydawniczego. Poprzednie nakłady - 20 tys. egzemplarzy "rozeszły się jak ciepłe bułeczki".
Możecie w nim znaleźć informacje, które mamy nadzieję pomogą osobom przygotowującym się do amputacji, tym którzy właśnie przeszli ten zabieg jak i użytkownikom protez, którzy zabieg amputacji mają już dawno za sobą.
Staraliśmy się aby materiały tam zawarte dodały Wam otuchy w trudnych chwilach, pozwoliły na prawidłowe postępowanie przed pierwszym zaprotezowaniem, a także uporządkowały nieco Waszą wiedzę o zaopatrzeniu protetycznym.
Bezpłatne poradniki dostępne są w zakładach ortopedycznych i w siedzibie firmy OrtoCentrum.

Poradnik do pobrania w formacie PDF >> (PORADNIK DO POBRANIA) << .

 

 

 

Pod tym pojęciem rozumiemy ten rodzaj zaopatrzenia ortopedycznego, który uzupełnia brakującą część lub całą kończynę dolną. Poziom amputacji, jaki bierzemy pod uwagę w tym przypadku, obejmuje zakres od wyłuszczenia w stawie biodrowym, aż po amputacje w obrębie stopy.

Użytkownik tego rodzaju protez musi opanować kontrolę nad nawet trzema utraconymi stawami anatomicznymi:

  • - staw biodrowy (w przypadku najwyższej amputacji - wyłuszczenie w stawie biodrowym) stosowany w protezie nie musi być jedynie "zawiasem" ułatwiającym chodzenie i umożliwiającym siadanie. Musi być oczywiście przede wszystkim bezpieczny, ale np. wbudowany element z włókna węglowego wykorzystujący sprężystość materiału umożliwia i wspomaga naturalny, dynamiczny chód.
  • - staw kolanowy - wśród wielu konstrukcji znajdują się proste i sprawdzone rozwiązania (np. stawy z systemem bezpieczeństwa aktywowanego poprzez ciężar ciała użytkownika protezy, stawy wieloosiowe mechaniczne, stawy z blokadą zgięcia dla osób mało aktywnych) jak i bardzo zaawansowane technologicznie konstrukcje oparte na pneumatyce, hydraulice lub kontrolowane elektronicznie.
  • - staw skokowy - nawet jeśli nie występuje on jako osobny element, to zdecydowana większość stóp protezowych potrafi dzięki swojej konstrukcji naśladować jego pracę.

Większość stóp posiada okres próbny pozwalający użytkownikowi na testowanie jej w warunkach w jakich normalnie funkcjonuje.

.
.

Rodzaje protez kończyny górnej

Ogólnie, protezy kończyn górnych można podzielić na 2 rodzaje: protezy kosmetyczne oraz protezy funkcjonalne.

Jak sama nazwa wskazuje protezy kosmetyczne muszą jak najbardziej naturalnie odzwierciedlać utraconą kończynę. Są w miarę lekkie i w większości nie posiadają żadnych ruchomych części. Głównym celem takiego zaopatzrenia jest kosmetyczne zamaskowanie utraty kończyny. W niewielkim stopniu mozna je wykorzystywać do drobnych czynności codziennego życia np. przytrzymywanie rzeczy.

Proteza funkcjonalna tzw. kinetyczna zawiera części ruchome np. dłoń lub hak, które mogą być sterowane za pomocą ruchów pasa barkowego lub poprzez energię elektryczną. Proteza funkcjonalna będzie zawsze cięższa od protezy kosmetycznej , wymagać będzie większej obsługi, ale po przebyciu odpowiedniego szkolenia pozwoli na większy stopień samodzielności w codziennym życiu. Szkolenie powinno odbyć się pod okiem wyspecjalizowanego protetyka.

I tutaj użytkownik protezy musi zdecydować czy będzie korzystał tylko z protezy kosmetycznej czy z protezy funkcjonalnej. Należy pamiętać, że wybierając protezę kosmetyczną jesteśmy głównie skazani na wykonywanie wszystkich czynności dnia codziennego drugą (nieamputowaną) ręką. Ilość funkcji jakie tracimy jest przeogromna, a decyzja noszenia protezy kosmetycznej zależy od indywidualnych potrzeb zawodowych jak i dnia codziennego. Kobieta, jako przedstawiciel płci pięknej, może na przykład pragnąć maksymalnej kosmetyki, preferując dłoń bierną z rękawicą kosmetyczną, pomimo faktu że poświęca wtedy utracone funkcje chwytne dłoni.
Z drugiej strony mężczyzna pracujący fizycznie często poświęca wygląd, estetykę protezy na rzecz maksymalnej funkcjonalności korzystając z końcówek roboczych czy haka.

Kompromisem pomiędzy kosmetyką, a funkcjonalnością jest zastosowanie w protezie dłoni mechanicznej, na którą nakładamy rękawicę kosmetyczną. Wmontowane w protezę specjalne gniazdo na wysokości stawu nadgarstkowego pozwala na samodzielną wymianę na dowolne końcówki robocze np. hak.

Najbardziej zaawansowaną protezą funkcjonalną jest proteza myoelektryczna.
Dłoń w takiej protezie zasilana jest systemem baterii wymagających systematycznego doładowywania. W chwili, kiedy mięsień kikuta kurczy się lub napina, wytwarzany jest sygnał elektryczny. Impuls ten, przetworzony przez elektrodę umieszczoną w leju protezowym, powoduje włączenie lub wyłączenie niewielkich elektrycznych silniczków ulokowanych w dłoni, co w rezultacie powoduje ruch dłoni. Umiejętność wykorzystania wszystkich dostępnym funkcji sztucznej kończyny wymaga jednak nauki i treningu. Dłoń może pracować w systemie uproszczonym - impuls powoduje otwarcie a następny zamknięcie dłoni przy takiej samej sile pracy, lub w zależności od siły / długości impulsu dłoń można zacisnąć mocniej lub słabiej.
Najbardziej zaawansowane konstrukcje umożliwiają wykonanie kilku bardzo precyzyjnych czynności które dodatkowo można wymieniać na inne i w bardzo prosty sposób przełączać się między nimi. Dzięki bardzo zaawansowanej technologi poszczególne chwyty można zmieniać na wieles sposobów - za pomocą aplikacji w urządzeniu mobilnym, lub za pomocą wykonania prostych ruchów całej protezy, lub z wykożystaniem specjalnych chipów pozwalających na automatyczne przystosowanie dłoni do pracy w wyznaczonej strefie np. umieszczony w samochodzie chip wysyła sygnał, dłoń znajdując się w jego pobliżu zmienia automatycznie chwyt.

Znalezione obrazy dla zapytania: myo hand" 

Portal www.amputowani.pl powstał w 2007 roku. Po sześciu latach funkcjonowania postanowiliśmy go trochę unowocześnić. Projektując nową szatę graficzną portalu mieliśmy wiele planów, które mamy nadzieję uda nam się na tu zrealizować. Przy okazji porządków w archiwum odnaleźliśmy najstarszy tekst datowany na maj 2007. Uznaliśmy, że żadne jego zdanie do dziś nie straciło na aktualności i autentyczności, stąd też cytujemy go bez żadnych zmian.


Witamy w serwisie informacyjnym adresowanym do osób po amputacji kończyn dolnych, ich rodzin i przyjaciół, a także osób i instytucji, dla których sytuacja osób po przebytych amputacjach nie jest obojętna.

Informacje, które będziemy Wam przekazywali dotyczą różnych sfer życia pacjentów, nie tylko zaopatrzenia w protezy. Będziemy poruszali sprawy związane z sytuacją prawną osób po amputacjach, aktywnością sportową, czy zawodową. Jednym z elementów serwisu jest forum internetowe, którego celem jest umożliwienie osobom po przebytych amputacjach, integracji, wymiany informacji, a także (mamy nadzieję) uzyskanie porad od specjalistów z dziedziny medycyny, rehabilitacji i psychologii.

Bardzo serdecznie zapraszamy Państwa do czynnego udziału w redagowaniu portalu, a także wspólnego założenia Stowarzyszenia Osób Po Przebytych Amputacjach, które jako legalna organizacja mogłoby wpłynąć na zmianę wysokości limitów NFZ na zaopatrzenie ortopedyczne oraz poprawę systemu opieki nad pacjentami po przebytych amputacjach.


Pozdrawiamy

Zespół OrtoCentrum

 

Administratorzy portalu Amputowani.pl

 

Piotrek - Piotr Bęcki
tel. +48 22 637 86 11
kom. +48 663 973 233
e-mail: piotr@ortocentrum.com.pl


Jestem magistrem fizjoterapii. Zajmuję się doborem zaopatrzenia ortopedycznego oraz nauką posługiwania się nim. W pracy spotykam się z osobami dążącymi do „maksymalizacji funkcjonowania” w społeczeństwie.
Uważam, że odpowiednio przeprowadzony proces rehabilitacji w oparciu o komunikację zespołu interdyscyplinarnego (lekarz, fizjoterapeuta, proteztyk/ortotyk) z pacjentem, jest drogą do uskuteczniania procesu adaptacji oraz stworzenia standardów kompleksowego zaopatrzenia. Moje zainteresowania to sport niepełnosprawnych i motoryzacja.
 

Smakosz - Krzysztof Łukaszewicz
tel. +48 22 637 86 11
kom. +48 601 262 340
e-mail: krzysztof@ortocentrum.com.pl


Jestem dyplomowany technikiem ortopedą.
Moją specjalizacją jest indywidualne zaopatrzenie protetyczne osób po amputacjach kończyn górnych i dolnych. Nie jest mi obca tematyka związana z zaopatrzeniem ortotycznym. Od kilkunastu lat pracuję czynnie w zawodzie.
Jako administrator forum odpowiadam na Wasze pytania i wszelkiego rodzaju wątpliwości głównie związane z protezami.
Pozdrawiam tych, których znam i mnie znają oraz wszystkich tych którzy przeczytali w/w tekst.
 

Darek - Dariusz Wilczak
tel. +48 22 637 86 11
kom. +48 609 721 610
e-mail: darek@ortocentrum.com.pl


Jestem Technikiem Ortopedą i wykonuję ten zawód od 1991 roku.
Obok pracy z użytkownikami protez czynnie uczestniczę (prowadząc bądź przygotowując) we wszystkich organizowanych przez nas szkoleniach dla branży zaopatrzenia ortopedycznego.
Z doświadczenia wiem, że znajdując nić porozumienia z pacjentem jesteśmy dużo bliżej wykonania dobrego zaopatrzenia.
Lubię swoją pracę ! Nie lubię wypełniania papierków :)
 


Ania 3111 - Anna Łapińska
tel. +48 22 637 86 11
kom. +48 607 318 931
e-mail: anna@ortocentrum.com.pl


Jestem absolwentką kierunku Inżynieria Protetyczna i Ortopedyczna Politechniki Białostockiej. W OrtoCentrum pracuję "od zawsze". Tworząc tę firmę starałam się aby nie zapomnieć o tym, żeby robić wszystko co mogę (a nie tylko co muszę). Mogę śmiało powiedzieć, że wydane przez nas "Poradniki dla osób po amputacjach" i portal amputowani.pl powstały na bazie moich pomysłów. Wierzę, że dobre zaopatrzenie ortopedyczne może znacznie ułatwić życie użytkownikowi.
Powinno ono być dostępne dla każdego obywatela naszego kraju w takim zakresie, aby mógł godnie żyć, pracować, uczyć się, odpoczywać.
Jednocześnie jestem pewna, że jedynym kluczem do tego, żebyśmy doczekali zmian na lepsze, jest podjęcie wspólnych działań w tym kierunku.

 

 

 

Pati Patrycja Plewka

 e-mail: pplewka@antidotum-clinic.com

 

 

Psycholog, psychotraumatolog, terapeutka pracująca pod superwizją w nurcie Gestalt. Założycielka ANTIDOTUM CLINIC. Swoje doświadczenie psychologa zdobywała współpracując m.in. przez 7 lat z Powiatowym Ośrodkiem Interwencji Kryzysowej w Konstancinie Jeziornej oraz z Fundacją Przeciwko Handlowi Ludźmi i Niewolnictwu „La Strada”.

Z zakresu psychotraumatologii szkolona przez Wojskowy Instytut Medyczny (Klinika Psychiatrii, Stresu Bojowego i Psychotraumatologii) oraz Uniwersytet SWPS. Członek Polskiego Towarzystwa Badań nad Stresem Traumatycznym. Członek interdyscyplinarnego zespołu zrzeszającego specjalistów International Society for Prosthetic and Orthotics (ISPO).

Prezes AMP ACTIVE – Fundacji, która wspiera osoby po amputacjach poprzez budowanie społeczności, dzięki której mogą one powrócić do aktywnego życia. Założycielka pierwszego ampfutbolowego klubu w Warszawie.

W roku 2016 mianowana pierwszą ambasadorką w Polsce islandzkiej marki Ossur produkującej komponenty protez.

W latach 2007-2008 w czasie praktyki w Konsulacie Generalnym RP w Kantonie, przeprowadziła badania porównawcze dotyczące jakości życia niepełnosprawnych szermierzy w Polsce (IKS AWF) i w Chinach (ośrodki sportowe w Kantonie, Hong Kongu, Szanghaju, Pekinie). Badania przyczyniły się do zwrócenia uwagi społeczeństwa na problematykę niepełnosprawnych sportowców w okresie przygotowań do Olimpiady w Pekinie w sierpniu 2008r.

 

Czym są pliki "cookies"?

Poprzez pliki "cookies" należy rozumieć dane informatyczne, w szczególności pliki tekstowe, przechowywane w urządzeniach końcowych użytkowników przeznaczone do korzystania ze stron internetowych. Pliki te pozwalają rozpoznać urządzenie użytkownika i odpowiednio wyświetlić stronę internetową dostosowaną do jego indywidualnych preferencji. "Cookies" zazwyczaj zawierają nazwę strony internetowej z której pochodzą, czas przechowywania ich na urządzeniu końcowym oraz unikalny numer.

Do czego używamy plików "cookies"?

Pliki "cookies" używane są w celu dostosowania zawartości stron internetowych do preferencji użytkownika oraz optymalizacji korzystania ze stron internetowych. Używane są również w celu tworzenia anonimowych, zagregowanych statystyk, które pomagają zrozumieć w jaki sposób użytkownik korzysta ze stron internetowych co umożliwia ulepszanie ich struktury i zawartości, z wyłączeniem personalnej identyfikacji użytkownika.

Jakich plików "cookies" używamy?

Stosowane są dwa rodzaje plików "cookies" - "sesyjne" oraz "stałe". Pierwsze z nich są plikami tymczasowymi, które pozostają na urządzeniu użytkownika, aż do wylogowania ze strony internetowej lub wyłączenia przeglądarki internetowej. "Stałe" pliki pozostają na urządzeniu użytkownika przez czas określony w parametrach plików "cookies" albo do momentu ich ręcznego usunięcia przez użytkownika.
Pliki "cookies" wykorzystywane przez partnerów operatora strony internetowej, w tym w szczególności użytkowników strony internetowej, podlegają ich własnej polityce prywatności.

Czy pliki "cookies" zawierają dane osobowe?

Dane osobowe gromadzone przy użyciu plików "cookies" mogą być zbierane wyłącznie w celu wykonywania określonych funkcji na rzecz użytkownika. Takie dane są zaszyfrowane w sposób uniemożliwiający dostęp do nich osobom nieuprawnionym.

Usuwanie plików "cookies"

Standardowo oprogramowanie służące do przeglądania stron internetowych domyślnie dopuszcza umieszczanie plików "cookies" na urządzeniu końcowym. Ustawienia te mogą zostać zmienione w taki sposób, aby blokować automatyczną obsługę plików "cookies" w ustawieniach przeglądarki internetowej bądź informować o ich każdorazowym przesłaniu na urządzenie użytkownika. Szczegółowe informacje o możliwości i sposobach obsługi plików "cookies" dostępne są w ustawieniach przeglądarki internetowej.
Ograniczenie stosowania plików "cookies", może wpłynąć na niektóre funkcjonalności dostępne na stronie internetowej.

Co nowego na stronie?

Ortocentrum

Wszystkie wizyty odbywają się po wcześniejszym umówieniu terminu.

ul. Hubala Dobrzańskiego 155

05-082 Babice Nowe

tel. +48 22 637 86 11

e-mail: info@ortocentrum.com.pl

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem
© 2015 Amputowani.pl. All Rights Reserved.
Designed By Fer Art