Poradnik

Słowa kluczowe

Poradniki do pobrania

Jak dbać o kikut

Kikut - ta część kończyny będzie stykała się z lejem protezowym i w dużej mierze od stanu kikuta będzie uzależnione wykorzystanie możliwości jakie daje proteza, a co się z tym wiąże sukcesywne odzyskiwanie sprawności. Zazwyczaj po amputacji zakładany jest opatrunek , który spełnia kilka funkcji – zabezpiecza ranę przed infekcją, przyspiesza jej gojenie, zapobiega przykurczom, ponadto wpływa na zmniejszanie obrzęku i stopniowe formowanie kikuta.

We wczesnym okresie pooperacyjnym kikut może być opuchnięty, bolesny i wrażliwy. Jest to zjawisko normalne i nie powinno wywoływać niepokoju, w miarę upływu czasu znika obrzęk i ból, a gojące się rany stają się coraz mniej wrażliwe.
Często zdarza się, że pacjenci przez dłuższy czas po operacji odczuwają ból, drętwienie, swędzenie czy mają wrażenie poruszania częścią fizycznie już nieistniejącej, amputowanej kończyny. Zjawisko to określane jest mianem bólu fantomowego.
Odczucie to utrzymuje się przez pewien czas, lecz jest coraz mniej intensywne.
Współczesna medycyna dysponuje wieloma metodami walki z bólem, stąd też, jeśli przez dłuższy czas po operacji będziesz odczuwał silny ból, niezależnie fizyczny czy fantomowy, należy zgłosić ten problem lekarzowi.
Hartowanie kikuta oraz jego formowanie to bardzo ważne czynności, w których powinieneś brać aktywny udział. Po wstępnym instruktażu powinieneś opanować samodzielne wykonywanie tych czynności.
Hartowanie kikuta ma na celu zmniejszenie wrażliwości skóry i tkanek kikuta na dotyk, tarcie i ucisk leja protezowego. Polega na stopniowej zmianie bodźców i zwiększaniu siły ich stosowania. Aby osiągnąć ten efekt można stosować naprzemienne prysznice zimne i ciepłe, tarcie ręcznikiem a następnie stopniowo coraz bardziej szorstkimi tkaninami, opieranie kikuta o coraz twardsze podłoże kończąc na nierównych twardych powierzchniach np. woreczku z grochem. Pamiętaj, że siła, z jaką opierasz kikut o podłoże nie może powodować bólu i wpływać negatywnie na ranę pooperacyjną.
Bardzo ważnym efektem tych czynności jest przywrócenie "czucia głębokiego", które pozwoli Ci lepiej sterować protezą.

Co nowego na stronie?

Ortocentrum

Wszystkie wizyty odbywają się po wcześniejszym umówieniu terminu.

ul. Hubala Dobrzańskiego 155

05-082 Babice Nowe

tel. +48 22 637 86 11

e-mail: info@ortocentrum.com.pl

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem
© 2015 Amputowani.pl. All Rights Reserved.
Designed By Fer Art