Patrycja,
poniewaz pytalas ogolnie o kolana elektroniczne, uzupelnie podane tu informacje bo to nie tylko c-leg.
Pomijam najnowsza generacje (power knee firmy Oessur i genium firmy Otto Bock) bo te praktycznie sa jeszcze niedostepne.
Z powszechnie uzywanych obok najpopularniejszego c-leg´a rownie dobrym (a pod pewnymi wzgledami nawet lepszym) kolanem jest rheo knee Oessur´a. Kolana te roznia sie zastosowana w nich technika, ale to dla przecietnego uzytkownika nie ma raczej wielkiego znaczenia – chodzi sie na nich podobnie, choc Oessur w rheo knee postawil bardziej na dynamike, a Otto Bock w c-leg na bezpieczenstwo. Stad wynikaja najwazniejsze roznice:
- przy rozladowanej baterii (tak jak napisal Tomek) c-leg staje sie sztywny. Nie calkiem, ale kat zgiecia ograniczony jest tylko do kilku stopni, jest to bezpieczne, ale do chodzenia dynamicznego sie nie nadaje, kolano mozna zupelnie zgiac recznie np. siadajac.
Rheo knee przy rozladowanej baterii staje sie zupelnie swobodne i mozna na nim chodzic jak na zwyklym kolanie jednoosiowym pod warunkiem, ze nie zapomnialo sie jak sie na takim chodzi.
- c-leg´a nie mozna wylaczyc, uzywany czy - nie rozladowuje sie.
Rheo knee mozesz wylaczyc (np. siedzac dlugo w biurze czy jadac w dluzsza podroz), bateria nie rozladowuje sie w tym czasie.
- dostosowac ustawienia c-leg´a do uzytkownika moze tylko protetyk (choc podstawowe ustawienia robi sie zazwyczaj tylko raz).
Dostosowac ustawienia rheo knee moze uzytkownik zrobic sam.
- W C-legu mozesz jednoczesnie stosowac tylko 3 tryby uzytkowania. W nowej wersji – tryb chodzenia, tryb sportowy i tryb usztywniony pod dowolnym katem (w starej wersji do dyspozycji uzytkownika sa tylko 2 tryby).
W rheo knee mozesz tych trybow stosowac bardzo duzo.
- C-leg jest lzejszy niz rheo knee i optycznie ladniejszy (choc to jest kwestia gustu).
Poza tymi dwoma kolanami sa w miedzyczasie na rynku tez inne „odchudzone” modele elektroniczne konkurencyjnych firm. Zazwyczaj znacznie tansze! Jedno z nich, szczegolnie udane (wedlug mnie) opisywalem juz wczesniej (poszukaj w moich starych postach: Co w protezach piszczy/kolano).
Jeszcze kilka uscislen do tego, co napisano tu o c-legu:
- c-leg (ten nowszy) ma wiele roznych mozliwosci ustawienia drugiego trybu (2. funkcji) – luzna do roweru (jak opisal Tomek), narciarska, lyzwiarska, taneczna i jeszcze kilka innych, ale zmiane drugiego trybu programuje protetyk, Ty sama przelaczasz potem miedzy pierwszym i drugim trybem. Mozesz to zrobic za pomoca pilota, ale tez bez pilota jest to mozliwe. Trzeci tryb wlacza sie bez pilota (zablokowanie kolana pod dowolnym katem).
- kontakt z woda (o ktorym pisal Tomek) jest niebezpieczny dla kolana tylko przy zupelnym zamoczeniu (zanurzenie w wodzie). Zewnetrzne zamoczenie (np. przez silny deszcz przy krotkich spodniach) nie ma znaczenia.
Jezeli bylyby dalsze niejasnosci – pytaj, postaram sie uscislic.
Pozdrawiam. m.