W roku 1999 zostałem zaproszony na szkolenie / seminarium które organizowała firma OrtoCentrum w niewielkiej podwarszawskiej miejscowości. Razem ze mną nad Zalewem Zegrzyńskim zgromadzili sie protetycy z niemal wszystkich zakładów ortopedycznych w Polsce. Chyba żaden z nas nie był przygotowany na to co mieliśmy tam zobaczyć. O stopach wykonanych z włókna węglowego i lejach silikonowych nikt jeszcze wtedy w naszym pięknym kraju nie słyszał. Po tym spotkaniu wiedzieliśmy, że wkrótce będzie o nich głośno i nie pomyliliśmy się ... .
Stopy protezowe z włókna węglowego jeszcze bardzo długo będą kojarzone z marką Flex Foot. Ta amerykańska firma zaprzęgła do pracy ten materiał już na początku lat 80. Człowiekiem który tego dokonał był Van Philips - użytkownik protez który pracował nad poprawą warunków życia swoich i pozostałych amputantów. Nie ma więc nic w tym dziwnego że mimo, iż kiedy firma Ossur kupiła amerykańskiego potentata w dziedzinie stóp z włókna węglowego, zachowała tak mocna markę jaka do dzisiaj jest Flex Foot.
Dlaczego włókno węglowe ?
Waga - każdy kto trzymał kiedyś w rękach wędkę z kompozytów węgla, wie jak lekka jest taka konstrukcja. Ciężar właściwy tego materiału sprawia, że ilość warstw jakich trzeba użyć do osiągnięcia wymaganej wytrzymałości jest nieporównanie mniejsza niż w przypadku innych materiałów.
Wytrzymałość - maksymalny limit wagi użytkownika stopy węglowej firmowanej marką Ossur to 166 kg. W przypadku cięższych pacjentów istnieje możliwość wykonania stopy na zamówienie
Sprężystość - magazynowanie i oddawanie energii - zwykło sie mówić o tego typu stopach, że są aktywne lub dynamiczne. Dzięki właściwości materiału, energia która powstaje podczas kontaktu pięty z ziemią jest magazynowana i uwalniana w odpowiednim momencie by pomóc w odbiciu sie od podłoża.
W przypadku zdrowej stopy stosunek energii zainwestowanej przez użytkownika do tej jaką oddaje mu stopa podczas odbicia z podłoża to ok 120 % W przypadku stopy SACH jest to nie więcej niż 30 %. Stopa Vari Flex to 90 %
To co widzicie na zdjęciu to serce stopy z w włókna węglowego - element wykonany niemal wyłącznie z tego materiału. Aby po zaadaptowaniu do protezy poprawić nieco jego wygląd zakłada się na niego specjalne pokrycie kosmetyczne przypominające kształtem i kolorem stopę.
Zanim jednak to nastąpi na moduł wykonany z węgla zakłada się specjalna pończoszkę wykonaną z włókna szklanego. Jest ona bardzo mocna i jej zadaniem jest ochrona wewnętrznej części pokrycia kosmetycznego przed zniszczeniem i wyciszenie odgłosów które mogą powstawać kiedy materiał stopy i pokrycia ocierają się o siebie.
Vari Flex to dynamiczna, bardzo lekka stopa wykonana z włókna węglowego, W zależności od wagi i aktywności użytkownika dobiera się jej stopień twardości (dynamikę stopy) dopasowując ją indywidualnie do potrzeb i oczekiwań. Unikalne rozwiązanie konstrukcyjne pozwala stopie przechowywać i uwalniać energię powstałą podczas uderzenia pięty o podłoże, ułatwiając przy tym przeniesienie ciężaru z pięty na palce, a w końcowym etapie znacznie wspomagać odbicie od podłoża. Chodzenie nie wymaga dużego nakładu energii. Dzięki podzieleniu części podeszwowej na dwie części (Split Toe) doskonale adaptuje i układa się do nierówności terenu. Użytkownik czuje bardzo płynne przejście z pięty na palce oraz amortyzację wstrząsów które dają o sobie znać szczególnie podczas uderzenia pięty o podłoże.
Split-toe (dzielone palce) Adaptowanie się do nierówności terenu
Re-Flex
Jedna z najbardziej zaawansowanych technologicznie stóp z włókna węglowego na świecie. Podwójny system amortyzacji (włókno węglowe) pozwala na bardzo komfortowy i dynamiczny chód oraz na uprawianie takich sportów jak jazda na desce czy nartach, skoki na spadochronie i wiele innych. Ponadto jest to jedna z najbardziej wytrzymałych konstrukcji na świecie.
Dlaczego Orto konkuruje z SOL?Mam przyjaciela protetyka(kolega z wojska)który optuje za swoją firmą.O co chodzi?