Formalności i finansowanie

Słowa kluczowe

Poradniki do pobrania

Zasady dofinansowywania przedmiotów ortopedycznych w 2014 roku

 

Z dniem 1 stycznia 2014 w chodzi w życie długo oczekiwane nowe rozporządzenie Ministra Zdrowia dotyczące wykazu wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie.

Informacja jest dostępna na stronie Ministerstwa Zdrowia

 

Zmiany dotyczą limitów finansowania z środków publiczny, okresu użytkowania oraz limitów cen napraw. Wnioski, które zostały potwierdzone mogą być zrealizowane zgodnie z dotychczasowymi przepisami nie dłużej jednak niż do 31.12.2014 roku.

Celem zmian było ujednolicenie nazewnictwa, pozbycie się archaizmów i wycofanie przedmiotów już niestosowanych. Uwzględniono stosowanie nowoczesnych technologii oraz uporządkowano zasady współfinansowania przedmiotów. Starano się usunąć niejasności w przepisach by uniknąć rozbieżnej interpretacji.

Rozporządzenie było przesłane do zaopiniowania wielu podmiotom oraz przeprowadzono konsultacje społeczne.

Wykaz podzielony jest na grupy:

A – wyroby medyczne wykonywane na zamówienie, po amputacji lub w przypadku wrodzonego braku w obrębie stopy.

B - protezy kończyn dolnych wykonywane na zamówienie po amputacji lub w przypadku wrodzonego braku lub niedorozwoju w obrębie podudzia.

C – protezy kończyn dolnych wykonywane na zamówienie po amputacji lub w przypadku wrodzonego braku lub niedorozwoju w obrębie uda

D – protezy kończyn dolnych wykonywane na zamówienie po wyłuszczeniu w stawie biodrowym lub w przypadku wrodzonego braku lub niedorozwoju kończyny.

E – protezy kończyn górnych wykonywane na zamówienie po amputacji lub w przypadku wrodzonego braku lub niedorozwoju w obrębie ręki

F – protezy kończyn górnych wykonywane na zamówienie po amputacji lub w przypadku wrodzonego braku lub niedorozwoju w obrębie przedramienia.

G – protezy kończyn górnych wykonywane na zamówienie po amputacji lub w przypadku wrodzonego braku lub niedorozwoju w obrębie ramienia.

H – ortezy kończyn dolnych wykonywane na zamówienie

I – wyposażenie dodatkowe do ortez kończyn dolnych

J – ortezy kończyn dolnych produkowane seryjnie z wyłączeniem opasek elastycznych

K – ortezy kończyn górnych wykonywane na zamówienie

L - ortezy kończyn górnych produkowane seryjnie z wyłączeniem opasek elastycznych

Ł – gorsety ortopedyczne wykonywane na zamówienie

M – gorsety i ortezy ortopedyczne tułowia i szyi produkowane seryjnie

N – obuwie ortopedyczne wykonywane na zamówienie

O – wyroby medyczne wykonywane na zamówienie

P - wyroby medyczne wykonywane seryjnie

Zmiany istotne dla osób po amputacjach. Pojawiło się sporo nowych pozycji co daje więcej możliwości w doborze protezy. Dofinansowanie tymczasowej protez podudzia wynosi 900 złotych, 3500 złotych za protezę modularną podudzia, a 4500 złotych za protezę podudzia z tuleją uda, za protezę tymczasowa uda 1500 złotych, a proteza modularna uda to dofinansowanie w kwocie 5500 złotych. Jest możliwość wymiany leja w protezach tymczasowych za 500 złotych, a w protezie ostatecznej podudzia za 1500 złotych, w protezie ostatecznej uda za 2000 złotych. Protezy z koszem biodrowym 6000 złotych, po wyłuszczeniu 7500 złotych. Proteza kosmetyczna ręki 800 zł, przedramienia 1200 złotych, z końcówkami roboczymi 2800 złotych, ramienia 2400 złotych, z końcówkami roboczymi 4000 złotych, a po wyłuszczeniu w stawie barkowym 3000 złotych, z końcówkami roboczymi 4600 zł. 

Informacja na stronie Ministerstwa zdrowia

wykaz wyrobów medycznych

 

W 2013 roku po raz pierwszy pacjenci po amputacji kończyn mogli skorzystać z dofinansowania z środków PEFRON w ramach projektu Aktywny Samorząd http://www.pfron.org.pl/pl/samorzady/1411,dok.html.

 

Założenie projektu było by dzięki nowym protezom osoby po amputacji mogły wrócić do aktywności zawodowej. Dofinansowanie do protez kończyny dolnej było w zakresie 14-25 tys., a dla protez kończyny górnej 9-26 tys. Z informacji zamieszczonej na stronie PERONu wynika, iż podobny program będzie realizowany również w 2014.

 

Co nowego na stronie?

Ortocentrum

Wszystkie wizyty odbywają się po wcześniejszym umówieniu terminu.

ul. Hubala Dobrzańskiego 155

05-082 Babice Nowe

tel. +48 22 637 86 11

e-mail: info@ortocentrum.com.pl

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem
© 2015 Amputowani.pl. All Rights Reserved.
Designed By Fer Art