Informacje ogólne

Słowa kluczowe

Poradniki do pobrania

Historia stóp protezowych

Do rozwoju technologicznego stóp bardzo przyczyniły się II Wojna Światowa i Amerykańska wojna w Wietnamie. Niestety. Fakt ten niewątpliwie smutny jest jednak prawdziwy. Wystarczy spojrzeć na lata kiedy dokonał się znaczący postęp w tej dziedzinie. (więcej Do 1955 roku najpopularniejszym materiałem z którego produkowano stopy protezowe było drewno.

Stopy z tego materiału były kształtowane tak by w możliwie dokładnie imitowały stopę naturalną co z uwagi na niedoskonałość materiału nie było zadaniem łatwym. Można było spotkać konstrukcje które na sztywno łączyły się z pozostałymi elementami protezy, oraz takie gdzie montowano prosty przegub jednoosiowy imitujący staw skokowy

Schemat prostej stopy jednoosiowej
twardy blok w przedniej części stopy
i elastyczny klin w okolicy pięty
umożliwiający zgięcie podeszwowe stopy

Oczywiście z uwagi na brak standaryzacji, na przestrzeni lat powstało wiele konstrukcji różniących się między sobą mniej lub bardziej. Dużym krokiem dla rozwoju szeroko rozumianego przemysłu protetycznego była decyzja jaką podjął rząd amerykański po wojnie domowej (1861-1865). Ogromna ilość osób wymagających zaprotezowania wymogła obietnicę pokrycia kosztów zaopatrzenia przez państwo. Spora ilość funduszy jakie zostały przeznaczone na ten cel umożliwiła otwarcie wielu placówek zajmujących się protezowaniem. Oczywiście wśród nich nie zabrakło zwykłych szarlatanów i oszustów którzy produkowali nie nadające się do niczego protezy a raczej coś co tylko z pozoru je przypominało.

Proteza kończyny dolnej B. P. Palmer'a z pierwszej połowy 19 wieku

W zależności od źródeł za rok narodzin stopy SACH podaje się rok 1956 lub 1959. SACH to skrót od Solid Ankle Cushion Heel prosthetic foot, co w wolnym tłumaczeniu oznacza: Stopa protezowa ze sztywnym stawem skokowym i miękkim obcasem. Miejscem gdzie powstała był Uniwersytet Stanu California w Berkeley. Pierwowzór dzisiejszej stopy SACH jakim była konstrukcja z Berlely różni się bardzo od współczesnych konstrukcji choć zasada działania pozostała ta sama.

Rdzeń stopy stanowi drewniany element który z jednej strony zapewnia potrzebną stabilizacje a z drugiej pozwala na przykręcenie stopy do pozostałych elementów protezy. Pięta zbudowana jest z miękkich materiałów (często są to dwa lub trzy materiały o różnych stopniach twardości) które zapewniają amortyzację podczas kontaktu stopy z podłożem. Kiedy pięta stopy SACH ugina się inicjuje proces przekolebania stopy - zgięcie podeszwowe. Palce stopy wykonane są z odpowiednio miękkiego tworzywa aby mogły poddać się w końcowej fazie kontaktu stopy z podłożem (imitacja zgięcia grzbietowego stopy) zapewniając jednocześnie niezbędne minimum stabilizacji.

Mimo (jak na dzisiejsze standardy) prostej konstrukcji stopa SACH radzi sobie nieźle z naśladowaniem pracy stawu skokowego i jest bardzo często wykorzystywana we współczesnych protezach.

Ptersen H & Gocht H (1907) Proteza ze stopą wieloosiową na bazie kuli wykonanej z gumy

Na przestrzeni blisko 50 lat jakie dzielą nas od wynalezienia tej stopy powstało wiele jej modyfikacji. Rdzeń wykonuje się obecnie nie tylko z drewna ale także z różnego rodzaju tworzyw sztucznych nie wyłączając kompozytów węglowych. Znacznie poprawiła się strona estetyczna. Niemal wszystkie maja kształt bardzo zbliżony do stopy anatomicznej, często można wybrać konstrukcje z oddzielnym paluchem która bez problemów może być odsłonięta w obuwiu typu sandał.

Niewątpliwą zaletą i powodem popularności jest bardzo atrakcyjna cena stóp SACH. Mimo iż pod względem funkcjonalnym daleko im do stóp wieloosiowych wiernie naśladujących pracę stawu skokowego, czy dynamicznych które wspomagają użytkownika podczas chodzenia czy biegania nadal cieszą się ogromną popularnością. Cdn. ...

Tutaj znajdziecie ciekawy filmik i informacje o pewnej bardzo interesującej stopie tylko z pozoru przypominającej stopę SACH

Co nowego na stronie?

Ortocentrum

Wszystkie wizyty odbywają się po wcześniejszym umówieniu terminu.

ul. Hubala Dobrzańskiego 155

05-082 Babice Nowe

tel. +48 22 637 86 11

e-mail: info@ortocentrum.com.pl

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem
© 2015 Amputowani.pl. All Rights Reserved.
Designed By Fer Art