Rozwój technologiczny protez
Począwszy od Wojny secesyjnej w Stanach Zjednoczonych (1861-1865), efektem ubocznym każdego następnego konfliktu zbrojnego był rozwój szeroko rozumianego przemysłu zaopatrzenia ortopedycznego.
Oczywiście w żaden sposób nie jest to usprawiedliwieniem dla prowadzonych działań militarnych tym nie mniej fakt pozostaje faktem i warto chyba bliżej przyjrzeć się mechanizmom jakie decydują o takim stanie rzeczy. A sytuacja za każdym razem wygląda podobnie.
Bardzo duża ilość amputantów których życie w bardzo traumatycznych okolicznościach zmieniła wojna staje się poważnym problemem społecznym. Ponieważ decyzje o podjęciu działań wojennych zapadają na poziomie rządu danego kraju, problem okaleczonych żołnierzy odbija się bardzo na popularności decydentów. Warto jest więc przeznaczyć wtedy dodatkowe środki na zabezpieczenie od strony socjalnej I sprzętowej (zaopatrzenie ortopedyczne) które to środki, z jednej strony będą rekompensatą za cierpienie i przymusową zmianę planów co do dalszego życia osób poszkodowanych, a z drugiej będą stanowić poważny zastrzyk finansowy dla instytucji specjalizujących się w badaniach nad nowymi rozwiązaniami w ortotyce i protetyce.
Po wojnie domowej tylko po stronie Unii było ok. 30 000 amputantów i tu właśnie powstał precedens partycypowania rządu w procesie zaopatrzenia weteranów wojennych w zaopatrzenie ortopedyczne.
Pierwsza Wojna Światowa odebrała kończyny 4 403 osobom w samych Stanach Zjednoczonych, w Anglii liczba ta była większa aż dziewięciokrotnie, a łączna liczba amputacji których przyczyną były działania wojenne (1914-1918) to blisko 97 000 we wszystkich państwach Europy.
Taki stan rzeczy zaowocował ogromnym postępem jaki dokonał się w Europie w dziedzinie badań nad nowymi technikami amputacji, oraz protezowania. Po Drugiej Wojnie Światowej kiedy zaopatrzenia w sprzęt protetyczny wymagała nieporównanie większa liczba ofiar działań wojennych, nastąpił kolejny skok technologiczny w dziedzinie protez. Jednym z pierwszych efektów tego skoku była stopa SACH.
Kolejne konflikty zbrojne mimo, iż na mniejszą skalę nie pozostały bez echa. Amerykańska wojna w Wietnamie bardzo konkretnie wpisuje się w powstanie stop dynamicznych z włókna węglowego. A przecież wojna w Zatoce Perskiej, czy interwencja w Iraku także przyczyniły się do zwiększenia liczby użytkowników protez. Jest to historia która dzieje się na naszych oczach i myślę, że tylko kwestią czasu jest połączenie jej z powstaniem tak nowoczesnych rozwiązań jak stopa elektroniczna Proprio.
Amerykańskie centrum produkcji i badań nad zaopatrzeniem
protetycznym podczas Pierwszej Wojny Światowej