Analizując statystyki dotyczące protez kończyn dolnych, zauważyliśmy, że użytkownikami ponad 60% z nich są osoby mało lub średnio aktywne, w wieku powyżej 50 lat.
W tej grupie dużą liczbę stanowią osoby, które stosunkowo niedawno przeszły amputację kończyny z powodu przeróżnych procesów chorobowych lub od niedawna używają protezy. Potrzeby tej grupy użytkowników protez, są odmienne od potrzeb ludzi bardzo młodych, często po amputacjach spowodowanych wypadkami, uprawiających przeróżne sporty na protezach, którzy są idealnymi odbiorcami najnowocześniejszych rozwiązań z dziedziny protetyki.
Osoby mało aktywne potrzebują protez, które pozwolą im na powrót do trybu życia sprzed amputacji. Ludzie mało i średnio aktywni oczekują od protez wygody, niskiej wagi, łatwości w zakładaniu i zdejmowaniu protezy, a także intuicyjnego i nie męczącego poruszania się na protezie. Spośród naprawdę imponującej ilości komponentów i materiałów do budowy protez dostępnych w Polsce, mamy bardzo wiele możliwości, aby konstruować protezy zgodne z preferencjami powyższej grupy użytkowników.
Początkowe stadium wykonania protezy stanowi wykonanie leja protezowego. Jest to szczególnie istotna część protezy, od której zależy wygoda kikuta, jakość dopasowania protezy, a co się z tym wiąże możliwość precyzyjnego nią sterowania. W przypadku osób amputowanych na wysokości podudzia bardzo dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie jako zawieszenia protezy leja Iceross Comfort firmy Ossur. Jest on wykonany z medycznego silikonu i zawiera sporą domieszkę żelu. Odpowiednio wyważone połączenie silikonu z żelem daje konstrukcję leja kikutowego, która łączy wytrzymałość silikonu z komfortem oferowanym przez żel. Ten miękki lej doskonale odciąża miejsca wrażliwe i wyrośla kostne kikuta. Jednocześnie bardzo precyzyjnie dopasowuje się do jego kształtu i pozwala na dobrą sterowność protezy. Aby uzyskać pewne i niezawodne zawieszenie używamy zamka. Pozwala on połączyć protezę z kikutem pacjenta, na który zakładamy lej Comfort. Lej Iceross Comfort firmy Ossur to idealne rozwiązanie dla osób, które niedawno przeszły amputację kończyny i rozpoczynają rehabilitację związaną z nauką chodu. Ciąg dalszy o stopach protezowych i kolanach protezowych w następnych artykułach.