Nowości

Słowa kluczowe

Poradniki do pobrania

 

Bieganie na protezie.

Ogromna większość osób po amputacji pragnie biegać w protezie. Dla człowieka z obiema zdrowymi nogami jest to prozaiczna sprawa, nad którą się nawet nigdy nie zastanawia. Dla osoby poruszającej się na protezie nie jest to takie proste, lecz wymaga odpowiedniego przygotowania zarówno kondycyjnego jak i sprzętowego.

 

 

Odpowiedni ogólny stan zdrowia, dobra kondycja kikuta oraz chęć i potrzeba biegania na protezie to podstawowe kryteria, które powinny być spełnione, aby protetyk mógł przystąpić do projektowania protezy do biegania.

 

W ofercie producentów komponentów do protez znajduje się kilka rozwiązań stóp protezowych przeznaczonych do biegania, których przykłady przedstawię w dalszej części tego artykułu.

 

Na pewno wszyscy znamy stopy sportowe produkowane przez firmę Össur. Są one zazwyczaj przygotowane z myślą o konkretnych dyscyplinach sportowych, do których zaliczyć możemy np. sprint lub bieg długodystansowy, skok w dal czy np. rzut oszczepem. Stopy firmy Ossur charakteryzują się bardzo dużą dynamiką, otrzymujemy bardzo duży zwrot energii dzięki kompozytom z włókna węglowego. Dodatkowo w kooperacji z znaną marką sportową NIKE, stopy zostały zaopatrzone w kolce na bieżnie lub dodatkowo mocowane pokrycie, które znacznie poprawia przyczepność do podłoża.

Poniżej film z Sarą Reinertsen, która pokazuje możliwości tych stóp protezowych.

https://www.youtube.com/watch?v=dDpRpnA_Rfg

 

Istnieją również wersje w/w stóp do biegania dla dzieci.

 

Nową propozycją w gronie stóp protezowych do biegania jest stopa BladeXT produkowana przez firmę Blatchford. Skonstruowana została z myślą o amatorskim lub półamatorskim uprawianiu sportu. Idealnie sprawdza się również w sporcie wyczynowym. Blade XT to stopa odpowiednia do przemieszczania się w każdym terenie jeśli chodzi o rodzaj podłoża jak i kąt nachylenia. Jako nieliczna posiada dodatkowo piętę, która znacznie zwiększa stabilizację podczas stania. Część podeszwowa zaopatrzona została w specjalnie dedykowane gumowe pokrycie zwiększające przyczepność do podłoża. Dzięki kilku trikom konstrukcyjnym stopa posiada możliwość bardzo szybkiej adaptacji do kierunku przemieszczania się oraz amortyzacji i pochłaniania wstrząsów podczas biegania. 

 

Poniżej film z triatlonistą IRON MAN Adrianem Heathfield, który używa tej stopy w swojej protezie.

https://www.youtube.com/watch?v=1dq4sjpDDbQ

Od niedawna dostępna jest również wersja dla dzieci.

 

Na podsumowanie kilka życiowych i ważnych informacji związanych ze stopami do biegania:

- Najlepiej posiadać co najmniej dwie protezy: protezę do chodzenia na co dzień oraz dodatkowo z stopą do biegania.

- Na protezę do biegania nie zakładamy żadnego obuwia.

- Proteza do biegania zawsze jest nieco dłuższa od zdrowej nogi ze względu na ugięcie kompozytu węglowego podczas uderzenia stopy o podłoże.

- Biegać mogą osoby z amputacją na wysokości uda jak i podudzia oraz ludzie obustronnie amputowani.

- W większości stóp protezowych przeznaczonych do uprawiania sportu istnieje możliwość przetestowania i wybór odpowiedniego rodzaju stopy.W tym celu należy skontaktować się z zakładem ortopedycznym.

- Wzmożona potliwość kikuta wymaga szczególnej opieki nad tkankami miękkimi i naskórkiem. Nie można lekceważyć żadnych skutków nadmiernego obciążenia kikuta na aktywności sportowych.

 

Jako ciekawostkę możecie obejrzeć film poniżej, który pokazuje oczami pacjenta jak wykonuje się protezę do biegania.

https://www.youtube.com/watch?v=3sLxAerTWXI

 

A to krótki film, pokazujący jak sobie radzą w pierwszym wspólnym biegu Jacek, Piotr, Kamil, Radek oraz Lee.

https://www.youtube.com/watch?v=I3tZpItutvM

 

Jeśli interesuje Państwa ten temat, zapraszam do kontaktu: krzysztof@ortocentrum.com.pl

 

Co nowego na stronie?

Ortocentrum

Wszystkie wizyty odbywają się po wcześniejszym umówieniu terminu.

ul. Hubala Dobrzańskiego 155

05-082 Babice Nowe

tel. +48 22 637 86 11

e-mail: info@ortocentrum.com.pl

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem
© 2015 Amputowani.pl. All Rights Reserved.
Designed By Fer Art