Terapia zapobiegania przykurczom
Problem pojawienia się przykurczów należy eliminować już we wczesnym okresie po amputacji. Prawidłowo uformowany kikut, z pełnymi zakresami ruchów, pozwoli na bardzo dobre sterowanie protezą oraz prawidłowe jej zamocowanie.
1. W pozycji stojącej lub leżącej zginaj kikut ramienia, drugą kończyną do momentu pojawienia się uczucia „ciągnięcia”. W tej pozycji przytrzymaj do momentu odczucia rozluźnienia mięśni.
2. W pozycji stojącej lub leżącej zginaj do kikut przeciwległego ramienia, drugą kończyną do momentu pojawienia się uczucia „ciągnięcia” w tylnej części ramienia. W tej pozycji przytrzymaj do momentu odczucia rozluźnienia mięśni.
3. W pozycji stojącej rozciągaj mięśnie klatki piersiowej stabilizując pozycję kikuta (np. o ścianę lub drzewo) i skręcaj tułów w kierunku drugiej kończyny do momentu pojawienia się uczucia „ciągnięcia” w klatce piersiowej. W tej pozycji przytrzymaj do momentu odczucia rozluźnienia mięśni.
4. W pozycji siedzącej kikut przedramienia powinien być ustabilizowany na stole. Prostuj staw łokciowy drugą kończyną do momentu pojawienia się uczucia „ciągnięcia” w przedniej części ramienia. W tej pozycji przytrzymaj do momentu odczucia rozluźnienie mięśni.
5. W pozycji siedzącej ustabilizuj kikut przedramienia na stole. Zginaj staw łokciowy drugą kończyną do momentu pojawienia się uczucia „ciągnięcia” w tylnej części ramienia i łokcia. W tej pozycji przytrzymaj do momentu odczucia rozluźnienia mięśni.
Literatura:
World Health Organization United States Department of Defense MossRehab Amputee Rehabilitation Program MossRehab Hospital, USA 2004