Kilka rad na dobry początek

Słowa kluczowe

Poradniki do pobrania

Terapia zapobiegania przykurczom

Problem pojawienia się przykurczów należy eliminować już we wczesnym okresie po amputacji. Prawidłowo uformowany kikut, z pełnymi zakresami ruchów, pozwoli na bardzo dobre sterowanie protezą oraz prawidłowe jej zamocowanie.

1. W pozycji stojącej lub leżącej zginaj kikut ramienia, drugą kończyną do momentu pojawienia się uczucia „ciągnięcia”. W tej pozycji przytrzymaj do momentu odczucia rozluźnienia mięśni.

2. W pozycji stojącej lub leżącej zginaj do kikut przeciwległego ramienia, drugą kończyną do momentu pojawienia się uczucia „ciągnięcia” w tylnej części ramienia. W tej pozycji przytrzymaj do momentu odczucia rozluźnienia mięśni.

3. W pozycji stojącej rozciągaj mięśnie klatki piersiowej stabilizując pozycję kikuta (np. o ścianę lub drzewo) i skręcaj tułów w kierunku drugiej kończyny do momentu pojawienia się uczucia „ciągnięcia” w klatce piersiowej. W tej pozycji przytrzymaj do momentu odczucia rozluźnienia mięśni.

4. W pozycji siedzącej kikut przedramienia powinien być ustabilizowany na stole. Prostuj staw łokciowy drugą kończyną do momentu pojawienia się uczucia „ciągnięcia” w przedniej części ramienia. W tej pozycji przytrzymaj do momentu odczucia rozluźnienie mięśni.

5. W pozycji siedzącej ustabilizuj kikut przedramienia na stole. Zginaj staw łokciowy drugą kończyną do momentu pojawienia się uczucia „ciągnięcia” w tylnej części ramienia i łokcia. W tej pozycji przytrzymaj do momentu odczucia rozluźnienia mięśni.

Literatura:
World Health Organization United States Department of Defense MossRehab Amputee Rehabilitation Program MossRehab Hospital, USA 2004

Co nowego na stronie?

Ortocentrum

Wszystkie wizyty odbywają się po wcześniejszym umówieniu terminu.

ul. Hubala Dobrzańskiego 155

05-082 Babice Nowe

tel. +48 22 637 86 11

e-mail: info@ortocentrum.com.pl

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem
© 2015 Amputowani.pl. All Rights Reserved.
Designed By Fer Art