Poradniki do pobrania

amputacja w udach

Więcej
2014/01/13 08:22 #1 przez darek
darek odpowiedział w temacie: amputacja w udach
Witam !

Krótkie kikuty są oczywiście problemem (szczególnie przy amputacji na poziomie uda) ale nikt nie jest w stanie określić jaki będzie wynik protezowania bez podjęcia próby. Jesteś wysoki a więc pojęcie krótkie kikuty zależy od punktu widzenia - myślisz o długości bezwzględnej (ilość centymetrów mierzona od konkretnego punktu - guz kulszowy, krętarz kości udowej) czy o długości porównywanej do długości całej kończyny w przeszłości. Rozsądne zawieszenie uzyskamy mając określoną powierzchnię kikuta a co za tym idzie Twoja jedna trzecia kikuta i jedna trzecia kikuta kogoś kto miał 160 cm wzrostu to dwa zupełnie inne kikuty.
Bardzo dużo zależy od twojej sprawności i stanu mięśni kikutów. Mamy w protetyce coraz więcej materiałów i rozwiązań które pozwalają zaopatrzyć nawet bardzo trudne przypadki. Wykonanie lejów testowych to absolutny obowiązek żeby stwierdzić czy coś z tego będzie. Dywagowanie co by było gdyby to strata czasu. Im dłużej zwlekasz z podjęciem prób chodzenia w protezie tym trudniej będzie zacząć. Znajdź protetyka który po uzyskaniu informacji o Twoim stanie będzie mógł przedstawić Ci rozsądne opcje protezowania adekwatne do twojego przypadku. Skup się na lejach testowych bez kombinowania z drogimi komponentami - podstawowa stopa i prosty staw policentryczny z blokadą geometryczną wystarczą żeby przetestować leje w bezpieczny sposób.
Powodzenia !

Technik Ortopeda

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
2013/12/31 14:19 #2 przez RYS148
RYS148 odpowiedział w temacie: amputacja w udach
Witam.
Jestem po amputacji obu ud ( lewy 14 cm prawy 20 cm) . Straciłem nogi 1968 roku po rehabilitanci w Sztumie zostałem zaprotezowany w Gdańsku w protezy z pasami . Po rocznej nauce zostałem ponownie zaprotezowany w Poznaniu w protezy podciśnieniowe .Chodziłem przy pomocy laski , odległości jakie pokonywałem nie były zbyt duże (max 2km) później z wiekiem coraz mniejsze . Od 8 lat chodzę na protezach z firmy Otto bock. Kolana mechaniczne ( chodziłem na c-legach ale chodziło mi się nie najlepiej , żeby nie powiedzieć fatalnie).Nie napiszę nic nowego ze najważniejsze są leje . Ostatnie leje jakie mam tak naprawdę to sam dopasowałem sobie (kikut do protezy). Te nowości jak x3 i inne elektro-hydrauliczne cudeńka już nie dla mnie a kasę jaką trzeba wydać około pół bańki lepiej zainwestować w swój biznes , który jest najlepszą rehabilitacją.
Pozdrawiam

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
2013/06/05 17:50 #3 przez bodzio2
bodzio2 odpowiedział w temacie: Re: amputacja w udach
Cześć lox - ja jestem po obustronnej pourazowej amputacji kończyn dolnych. Wypadek miałem w 2010 roku, miałem protezy tymczasowe z NFZ - tragedia ciężkie, waga jednej ponad 3 kg, dodatkowo dwa pasy biodrowe. Niestety protezy się u mnie nie sprawdziły, ponieważ też mam kikuty bardzo krótkie jeden 18 cm, drugi 22 cm, lekarz w szpitalu też mi mówił że przy takich krótkich kikutach nie będę miał szansy zaprotezowania. Jednak spróbowałem i kicha, nic z tego nie wyszło podczas prób chodzenia nie mogłem swobodnie się przemieszczać (małe przełożenie). Byłem również na rehabilitacji z tymi protezami, również tam powiedziano, że w mojej sytuacji to tylko by się sprawdziły leje podciśnieniowe, i protezy najwyższej klasy (lekkie), dowiedziałem się ile by kosztowały - niestety cena mnie zszokowała 150 000 zł, i ta informacja mi uświadomiła że jednak do końca życia takich pieniędzy nie uzbieram, i po dłuższym namyśle odpuściłem. Zdecydowałem że lepiej uzbieram pieniądze na porządny wózek, to jest bardziej realne, niż jakieś wirtualne pieniądze na protezy. Obecnie mam zamówiony wózek (aktywny) skrojony na miarę, oczywiście cena jest nie mała bo jest to 8 600 zł, zbierałem tę kasę przez dłuższy czas. Ja opisałem Ci tu własną historię nie znam Twoich szczegółów, być może u Ciebie jest nieco inna sytuacja, i będzie można Cię zaprotezować, bo na każdy przypadek trzeba patrzeć indywidualnie. Jakbyś chciał się coś więcej dowiedzieć, pogadać, to pisz na PW, lub e-maila pozdrawiam, i życzę Ci zdrówka ;-)

Żadna droga nie jest trudna, gdy idziemy razem...

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
2013/06/02 20:33 #4 przez cycuss
cycuss odpowiedział w temacie: Re: amputacja w udach
witam
jestem protetykiem
tak naprawdę to wzrost niema znaczenia przy podwójnej amputacji można nawet zrobić na trzy metry wzrostu tylko po co tak naprawdę im niższy ty, lepiej można szybciej się nauczyć chodzić pacjent jest bardziej stabilny stopniowo można go podwyższać to tyle
Piotr

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
2013/06/02 12:24 #5 przez lox
lox odpowiedział w temacie: Re: amputacja w udach
no właśnie wzrost też jest problemem, mam (miałem) 198 cm..

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
2013/06/02 11:46 #6 przez marnyk
marnyk odpowiedział w temacie: Re: amputacja w udach
Jestem częściowo w podobnej sytuacji jak Ty z tym że ja nie mam 1 nogi powyżej kolana. Również mam bardzo krótki kikut co przy moim wzroście 194cm to masakra. W moim przypadku lekarze mówi, że wszystko ładnie, pięknie, kikut w sam raz. Dopiero protetycy uświadomili mi, że to problem ale oczywiście oni raczej zawsze się podejmą ;) Pierwsza proteza to był niewypał, noga odpadała ale dzięki mojemu uparciu jakoś chodziłem co chwilę ją poprawiając. Od 2 miesięcy mam nowy lej zrobiony w innej firmie. Jest dużo lepszy. Dodatkowo dokupiłem specjalny pas biodrowy, który stabilizuje protezę i ją też podtrzymuje. Może pas nie jest zbyt wygodny ale idzie się przyzwyczaić. Tak jak pisali wyżej udaj się do dobrego, sprawdzonego protetyka niech ocenią. Powodzenia!

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

  • Not Allowed: to create new topic.
  • Not Allowed: to reply.
  • Not Allowed: to add attachements.
  • Not Allowed: to edit your message.
Czas generowania strony: 0.780 s.

Co nowego na stronie?

Ortocentrum

Wszystkie wizyty odbywają się po wcześniejszym umówieniu terminu.

ul. Hubala Dobrzańskiego 155

05-082 Babice Nowe

tel. +48 22 637 86 11

e-mail: info@ortocentrum.com.pl

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem
© 2015 Amputowani.pl. All Rights Reserved.
Designed By Fer Art