Forum

Poradniki do pobrania

poszukuję odpowiedniej protezy kończyny dolnej

Więcej
2015/09/08 05:56 - 2015/09/08 06:00 #1 przez cycuss
cycuss odpowiedział w temacie: poszukuję odpowiedniej protezy kończyny dolnej
witam

z tego co pan pisze ze amputacji jest 3/4 uda , mogę powiedzieć ze teraz jest większe pole do popisu z wykonaniem protezy będzie większa możliwość w zastosowaniu odpowiednich stawów kolanowych ja bym proponował wykonanie protezy naj pierw tymczasowej w tej protezie ukształtujemy kikut i koszt wykonania nie jest wygórowany oczywiście mowie tu o standardowej protezie bez ulepszeń

jeżeli chodzi o technologie wykonania leja protezowego to nie ma tu znaczenia czy jest to lej testowy czy standardowy z żywicy , ja osobiście robię leje z żywicy wszystko zależy który zakład będzie robił protezę czy za każdy lej testowy trzeba płacić czy jest to cena jednorazowa co ma miejsce w moim przypadku jeżeli jest to zaopatrzenie pierwsze to czy będzie lej z tworzywa , czy też testowy to i tak za około 4 miesiące i tak ten lej już nie będzie spełniał swoich funkcji bo kikut zmieni swoje obwody i będzie gonił w leju i do tego są pończochy kikut we które się nakłada jedną potem drugą na raz i więcej

oczywiście żeby dobrze zrobić protezę to trzeba wsiąść miarę gipsową , nie które zakłady dopasowują leje gotowe co nie do końca jest dobrym rozwiązaniem

ja proponuje na takich elementach :

lej protezowy z tworzywa sztucznego
lej silikonowy 6Y42
zamek leja Coyote cd116

staw kolanowy Medi OFM2 ma funkcje że można zablokować na sztywno i też jeżeli się odblokuje bezpieczeństwo na odblokowanym działanie tego mechanizmu jest w tedy jak się obciąży protezę nawet pod pewnym kontem to robi się sztywne odblokowanie polega na tym jak uniesiemy biodro do góry lub protezę uniesiemy

stopa protezowa z włókna węglowego Assure EVO
adapter rurowy 2R49 aluminium OTTO BOCK
adapter zaciskowy 4R69 aluminiowy OTTO BOCK
pokrycie kosmetyczne
kosmetyki do pielęgnacji kikuta

inne stawy kolanowe do zastosowania :

Staw kolanowy Balance z zamkiem

staw kolanowy 3R40 OTTO BOCK naj lżejszy ze wszystkich waży 290g.

staw kolanowy 3R93 OTTO BOCK

można też bez leja silikonowego i zameka Coyote w takim przypadku standardowy lej z żywicy


Pozdrawiam

Piotr
Ostatnia edycja: 2015/09/08 06:00 przez cycuss.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
2015/09/07 13:58 #2 przez darek
darek odpowiedział w temacie: poszukuję odpowiedniej protezy kończyny dolnej
Witam !

Z perspektywy protetyka mogę poradzić aby zastanowić się nad rozwiązaniem przede wszystkim zapewniającym bezpieczeństwo. Idealne byłoby rozwiązanie zapewniające możliwość czasowej całkowitej blokady stawu kolanowego. Takim stawem jest np. kolano "Balance" firmy Ossur. Lekkie i wieloosiowe kolano które bezpiecznie przeprowadzi kogoś kto jeszcze nigdy nie chodził w protezie przez proces rehabilitacji. Stopa Assure jest bardzo dobrym dopełnieniem takiego zestawu. Co do metody zawieszenia najlepiej byłoby zdecydować o tym po konsultacji z pacjentem kiedy mamy wiedzę o tym jak wygląda kikut i jakie są możliwości pacjenta.

Proszę pamiętać, że płacąc za protezę nie płaci pan jedynie za komponenty i materiały. Cena zawiera przede wszystkim usługę i to ona jest najważniejsza w procesie wykonania protezy. Jakość tej usługi zależy od wielu czynników:
- wiedzy i umiejętności protetyka
- wyposażenia pracowni
- odpowiedniego kontaktu z osobą z którą się pracuje
- serwisem gwarancyjnym i pogwarancyjnym jaki oferuje pracownia
i jeszcze kilku innych ....
Przykład:
Można wykonać lej protezowy wykonując najpierw lej testowy który służy nam do tego aby zweryfikować jakość naszej pracy i tolerancję wybranego rozwiązania przez użytkownika.
Można też nie wykonać leja testowego tylko od razu lej ostateczny.

W efekcie otrzymamy zawsze lej protezowy ale jeden może być dopasowany bardziej do potrzeb pacjenta a drugi mniej.
Obie usługi z całą pewnością różnią się ceną ale czy będą to źle wydane pieniądze ?

Pozdrawiam
i powodzenia

Technik Ortopeda

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
2015/09/07 07:20 #3 przez Tadeusz
Tadeusz odpowiedział w temacie: poszukuję odpowiedniej protezy kończyny dolnej
Witam ponownie

Piszę jeszcze raz wracając do tego wątku, gdyż dopiero ostatnio miałem okazje odwiedzić ojca po amputacji. Z tego co się teraz dowiedziałem, to amputacja była jednak powyżej kolana - zostało około 3/4 uda. Na razie trzeba czekać na lepsze wygojenie kikuta.
Jeżeli nie może Pan podać informacji o cenie na forum, to może na mój adres mailowy: tk-1@gazeta.pl
Dobrze byłoby znać cenę, bo wyczytałem gdzieś że ceny w Polsce w poszczególnych miastach mogą być różne i trzeba pytać. Skąd mam wiedzieć bez pytania, że tam gdzie się wybrało nie przepłacę bardzo w porównaniu z innymi.

pozdrawiam

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
2015/08/28 08:20 - 2015/09/06 17:13 #4 przez cycuss
cycuss odpowiedział w temacie: poszukuję odpowiedniej protezy kończyny dolnej
witam

jeżeli tata nie ma swojego stawu kolanowego to elementy wyżej wypisane nie będą się nadawały

przy takiej amputacji jest mniejszy zakres do zastosowania stawów kolanowych ceny są dość wysokie :

można wykonać protezę następujących elementów :

lej silikonowy 6Y42 najtańszy można też dać 6Y520 ,6Y93 można też dać innych producentów
zamek do leja cd116 Coyote
staw kolanowy typowy do wyłuszczenia 3R106= KD drogi staw , 3R32 najtańszy najbardziej odpowiedni na dzień dzisiejszy są jeszcze 3R46 i innych producentów
adapter rurowy aluminiowy , tytan drogi
adapter zaciskowy aluminiowy , tytan drogi
stopa protezowa Senior naj lżejsza ze wszystkich lub Assure

jeżeli chodzi o jazdę samochodem to na razie bym tatę nie nastawiał na to że będzie mógł na razie jeździć , jak by miał swój staw kolanowy to co innego a tak jest troszkę gorzej

jeżeli chodzi o refundację NFZ :

C.012 proteza tymczasowa w obrębie uda 1600,00zł
C.014 proteza modularna w obrębie uda 5500.00zł
P.108pończochy kikut we po amputacji w obrębie uda 12szt. 240,00zł

osobiście polecam zrobienie protezy tymczasowej na sam początek ale przy takiej amputacji nie jest się w stanie zrobić protezy na polskich elementach oczywiście można ale staw kolanowy nie będzie zgrany ze swoim naturalnym tylko będzie wystawał ponad 6 cm co kosmetycznie jest nie ładnie i stawy kolanowe nie są ze sobą zgrane inaczej pracują , oczywiście mam tu na myśli protezę tymczasową

taki typ protezy do tanich nie należy i tutaj na forum niestety cen nie mogę podawać

Pozdrawima
Ostatnia edycja: 2015/09/06 17:13 przez cycuss.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
2015/08/28 06:40 #5 przez Tadeusz
Tadeusz odpowiedział w temacie: poszukuję odpowiedniej protezy kończyny dolnej
Witam ponownie

Odpowiadając na wcześniejsze pytanie, muszę powiedzieć że niestety nie znam dokładniej wagi ojca. Ale wydaje mi się, że teraz dodatkowo przy amputowanej nodze, waga wynosi w granicach 55-60 kg. Wzrost około 1,65 m. Ojciec bardzo schudł ostatnio z powodu choroby. Przyczyną amputacji była miażdżyca naczyń krwionośnych. Z tego co wiem to było tzw. wyłuszczenie ze stawu kolanowego, tak więc kość chcyba nie była przecinana.
Mam też pytanie jaki byłby koszt takiej protezy złożonej z tych części (bez tego pokrycia kosmetycznego) i w jakiej części można byłoby otrzymać refundację z NFZ ?

pozdrawiam

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
2015/08/24 11:08 - 2015/08/25 10:26 #6 przez cycuss
cycuss odpowiedział w temacie: poszukuję odpowiedniej protezy kończyny dolnej
witam

jestem protetykiem jak by pan podał wagę taty i przyczynę amputacji , staw kolanowy posiada ?

trzeba się też liczyć z tym że zrobienie protezy nie będzie jednorazową sprawą chodzi tu o wyminę leja protezowego co może nastąpić nawet po 6 miesiącach a w skrajnych przypadka nawet wcześniej i akurat ten przypadek nie jest wliczany do gwarancji


ja bym zrobił twojemu tacie protezę :

z lejem żelowym z ALPSA grubość 6mm AKDT
zamek protezowy 6A20=10 na pin
lej protezowy ze zwykłej żywicy
adapter zaciskowy zależy od wagi do 75 kg aluminiowy
adapter rurowy zależy od wagi do 75kg aluminiowy
stopa protezowa Assure EVO z włókna węglowego / do jazdy samochodem to by była dobra stopa Kinterra ale to jest droga stopa i dla starszy osób bym nie polecał
i pokrycie kosmetyczne ale tu to bym poczekał z robieniem



Pozdrawiam
Ostatnia edycja: 2015/08/25 10:26 przez cycuss.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

  • Not Allowed: to create new topic.
  • Not Allowed: to reply.
  • Not Allowed: to add attachements.
  • Not Allowed: to edit your message.
Czas generowania strony: 0.261 s.

Co nowego na stronie?

Ortocentrum

Wszystkie wizyty odbywają się po wcześniejszym umówieniu terminu.

ul. Hubala Dobrzańskiego 155

05-082 Babice Nowe

tel. +48 22 637 86 11

e-mail: info@ortocentrum.com.pl

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem
© 2015 Amputowani.pl. All Rights Reserved.
Designed By Fer Art