Poradniki do pobrania

Idealna proteza...

Więcej
2012/01/09 18:02 #1 przez rober
rober odpowiedział w temacie: Re: Idealna proteza...
Cześć. Ogólnie to jestem zadowolony z usług MarkProtetyk. Mam protezę uda i od 4 lat tam jeżdżę. Ale zdarzyło się chyba ze dwa razy że mnie zawiedli. Jeżeli interesują Cię konkrety to napiszę na PW.

Pozdrawiam Robert
Temat został zablokowany.
Więcej
2012/01/09 10:20 #2 przez Mikle
Mikle odpowiedział w temacie: Re: Idealna proteza...
Czasami należy zmienić protetyka, który będzie miał inne spojrzenie na mój problem (odcisk w tym samym miejscu od 4 lat (3 kolejne protezy PTB) - nie było tygodnia aby się nie pojawił, kule stały się moją prawdziwą protezą :-( ). Czy ktoś mógłby się wypowiedzieć na temat firmy MarkProtetik z Konstancina-Jeziornej/
Pzdr.
Temat został zablokowany.
  •  Avatar
2012/01/08 19:34 #3 przez
odpowiedział w temacie: Re: Idealna proteza...
Dlaczego sie nie sprawdza? Już ktos tutaj napisał,ze z protetykiem jest tak jak z lekarzem, dopóki dobrze wszystko jest ok, a jak zaszkodzi to sie narzeka i szuka innego. Tutaj słyszę dobre recenzje na protezownię do której ja mam duzo uprzedzeń i do samego protetyka tez.Tutaj chodzi o tylko kwestię wykonania , kompetencji protetyka .
Temat został zablokowany.
Więcej
2012/01/08 14:55 #4 przez Mikle
Mikle odpowiedział w temacie: Re: Idealna proteza...
Czy ktoś może poradzić mi dobrą protezownie w okolicy Warszawy lub Lublina, niestety proteza typu PTB z dynamiczną stopą nie sprawdza się :-(
Temat został zablokowany.
Więcej
2011/06/26 20:48 #5 przez Grażyna
Grażyna odpowiedział w temacie: Stała proteza
Mąż długo chodzi w protezie tymczasowej.Ortopeda stwierdził,że już najwyższy czas wystąpić o protezę stałą.
"Siedzę "w internecie już parę dni,a wcześniej także interesowałam się protezami i głowa mi pęka.
Tymczasowa chyba nie była udana. Owszem czasami chodzi nawet prawie cały dzień,ale z duszą na ramieniu i beze mnie nigdzie się nie ruszy,ponieważ dwa razy urządzenie pękło poza domem.
Być może nie wytrzymuje wagi (100kg),albo zrobione jest z niskiej jakości elementów.
Gdy jest chodnik nierówny ze spadem to zanim ruszy musi się zatrzymać,bo jak mówi niepewnie czuje się na tej stopie.
Protetyk kiedyś tłumaczył,że te niewygody związane są z krótkim kikutem podudzia,ale czytam że inni dają sobie radę w protezach,a pewnie nie wszyscy maja długie kikuty.
Nie mam pojęcia o jakiej protezie i stopie mamy rozmawiać w protezowni?
Czy w 100% zdać się na fachowców?
Niestety nie jesteśmy krezusami,a więc jakieś protezy z wysokiej półki nie wchodzą w grę.
Pozdrawiam Grażyna
Temat został zablokowany.
Więcej
2009/06/06 09:03 #6 przez steven77
steven77 odpowiedział w temacie: Re: Idealna proteza...
witam serdecznie nazywam sie paweł płoski jestem po amputacji podudzia zawodowo zajmuje sie tańcem sportowym hip hop. robiłem już kilka protez komercyjnych w różnych zakładach takie są moje przemyslenia

Proteza to nie jest komercyjny towar, typu buty, proteza to przedmiot ortopedyczny/ medyczny, przedmiot dla osoby niepełnosprawnej niezbędny do codziennego funkcjonowania nie zważając na aktywność. Jest lekarstwem przed wózkiem inwalidzkim lub kulami. Z tego tez powodu niewłaściwą protezą można komuś zepsuć zdrowie (np.kręgosłup) tak jak niewłaściwym lekarstwem.
Kwestia tego obiektywizmu i poziomu wykształcenia protetyka oraz sam sposób wykształcenia. Protezy robią starzy technicy jeszcze z komunizmu albo wykształceni w Technikum Ortopedycznym to jak np technikum gastronomiczne. W tym Technikum zawodu uczą niedouczeni ww. technicy. Technicy, którzy reprezentują niski poziom wiedzy co gorsze bardzo długo sami nie wykonują protez. W Holandii np protetyk ma obowiązek posiadać tytuł inżyniera i w sprawie techniki to on decyduje i odpowiada za protezowanie, a nie lekarz, który na technice i śrubkach się nie zna. Lekarz określa tylko poziom aktywności, którego domaga się po protezowaniu i z tego rozlicza protetyka.
Ceny protez za granicą podbijane są przez umowy płatników: firm ubezpieczających z producentami. Dlatego średnia proteza w Niemczech lub USA kosztuje tyle, co wysokiej klasy samochód. Elementy protezowe jak stopy i kolana są bardzo drogie tam i w Polsce też. W Polsce sytuacja cenowa jest gorsza, bo mamy dużą polaryzację rynku: dużo tanich protez (w Polsce robi się ich około 20 tys. oraz niewiele protez komercyjnych.)
Protezy komercyjne to jednak nie jest standardowa procedura protezowania, w związku z tym w większości przypadków traktowana jest jak przypadek indywidualny. Klient płaci tyle ile ma bądź tyle ile może fundacja. Dlatego wygodnie jest na fakturze napisać „proteza modularna podudzia lewej nogi”. To tak jakby napisać na fakturze dom 2 mln zł wiadome jest ze ten co buduje nie wytworzył surowców tylko je zakupił i powiedział nam ile za nie zapłacił i ile kosztuje robocizna. Firma protetyczna powinna ujawnić listę zastosowanych elementów i ich cen oraz marż, łącznie z typem leja protezowego, (bo tak naprawdę to robią tylko lej). Powinni podać stawkę godzinową i ilość godzin.
Kwestia konkurencji w protetyce jest też specyficzna. Protezowanie to trochę intymna kwestia i potrzebna tutaj dobra relacja, zaufanie, przyzwyczajenie. Klient/Pacjent niechętnie szuka konkurencji chyba, że jest bardzo niezadowolony. To jest uzasadnione tym, że protezowanie jest INDYWIUALNE, a proteza nie jest powtarzalna jak samochód. Za małe pieniądze doby protetyk zrobi czasem lepszą protezę niż partacz za duże. W moim przypadku koszt protezy z tych samych elementów u trzech różnych protetyków to 20 35 i 70tyś
Fundacje finansujące protezy powinny domagać się: wniosku lekarza, bo proteza to przedmiot medyczny. Wniosek powinien określać cel protezowania (na przykład dla mnie: „zamawiam protezę podudzia lewego umożliwiającą kontynuowanie pracy i hobby: taniec.) Wniosek lekarza jest ważny, bo to jest jak recepta na lekarstwo. Fundacja nie powinna brać na siebie ryzyka złego protezowania, nie powinna finansować nieodpowiedzialnego protezowania lub nadmiernego jej kosztu. Tylko lekarz ma kompetencje określenia celu protezowania, a nie pacjent. Każdemu wydaje się, że najdroższe jest najlepsze, ale to nie jest prawda.
Pozostaje jeszcze kwestia praw konsumenta i konfliktu tego prawa z praktyką w protetyce. Niektóre firmy posiadające w Polsce monopol (Otto Bock) stosują umowy na protezowanie specyficzne dla polskiego rynku. Tam nie ma zwrotów, a gwarancja jest powiedzmy dziwna.

O protezach NFZ.

Brak definicji nowoczesnej protezy. Są opisy i rysunki wykonane w Zrzeszeniu Producentów Sprzętu Ortopedycznego w latach 80tych. Z tego co się dowiedziałem, już wtedy był to katalog przedawniony wobec zagranicy. W katalogu opisuje się np. protezy szczudłowe, które do tej pory widnieją w refundacji NFZ jako pozycja 13. 9113.06 Proteza uda szczudłowa Bezpłatnie 470 zł raz na 3 lata. To naprawdę XIX wiek.
Proteza to sprzęt służący do odzyskania funkcjonalności i sprawności. Wiadomym jest że inaczej wygląda to w przyp. osoby 70-letniej, a inaczej w przyp. dziecka lub kogoś jak np ja. Dlatego protezy powinny być podzielone na stopnie funconalnści: proteza tymczasowa/geriatryczna/zwykła/aktywna/sportowa/ dziecięca/itd. Każda taka proteza powinna być zdefiniowana cenowo w odniesieniu do poziomów amputacji i poziomu oczekiwanej aktywności. U nas NFZ bierze pod uwagę tylko poziom amputacji i cena.
Np proteza podudzia: skórzana albo z tworzywa sztucznego albo drewniana albo z innych materiałów niewymienionych, z tulejką uda ze skóry, z zawieszeniem lub bez, stopa ze stawem skokowym albo stopa typu SACH Bezpłatnie 1.500 zł raz na 3 lata


jeżeli ktos miałby jakieś pytania bądź poszukiwał informacji o możliwości wykonania protezy z częśći zakupionych w holandii przez inżyniera protetyki proszę o kontakt jedenpawel@gmail.com
Temat został zablokowany.
  • Not Allowed: to create new topic.
  • Not Allowed: to reply.
  • Not Allowed: to add attachements.
  • Not Allowed: to edit your message.
Czas generowania strony: 0.145 s.

Co nowego na stronie?

Ortocentrum

Wszystkie wizyty odbywają się po wcześniejszym umówieniu terminu.

ul. Hubala Dobrzańskiego 155

05-082 Babice Nowe

tel. +48 22 637 86 11

e-mail: info@ortocentrum.com.pl

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem
© 2015 Amputowani.pl. All Rights Reserved.
Designed By Fer Art