Forum

Poradniki do pobrania

Swiadoma decyzja o amputacji i jak szybko zaprotezowanie.

Więcej
2011/12/18 11:02 #1 przez maciek
maciek odpowiedział w temacie: Re: Swiadoma decyzja o amputacji i jak szybko zaprotezowanie.
Michal,
wszystkie kolana mechaniczne nadaja sie do uprawiania sportu. Tylko nie kazde kolano nadaje sie do uprawiania kazdego rodzaju sportu.

Przyklad: kolano niemajace mozliwosci blokady zgiecia nie nadaje sie do jazdy na nartach. Ale mozesz w takim kolanie swietnie jezdzic na rowerze.

Jezeli chodzi o protezy do biegania, to wyrazilem sie nieprecyzyjnie, "resor", o ktorym pisalem zastepuje wlasciwie stope, ale musi miec dosyc miejsca i mozliwosc blokady zgiecia kolana przy osiagnieciu pewnego kata.
Tu masz zdjecie: upload.sitesystem.ch/B2DBB48B7E/A078621044/9495E9DF67.pdf
a o szczegolach powie Ci (dobry) protetyk.
Temat został zablokowany.
Więcej
2011/12/17 22:07 #2 przez michall
michall odpowiedział w temacie: Re: Swiadoma decyzja o amputacji i jak szybko zaprotezowanie.
A moglbys mi cos wiecej o tym rozwiazaniu napisac ???
A czy z powszechnych kolan mechanicznych zadne nie nadaja sie do uprawiania sportu ?
Temat został zablokowany.
Więcej
2011/12/17 21:50 #3 przez maciek
maciek odpowiedział w temacie: Re: Swiadoma decyzja o amputacji i jak szybko zaprotezowanie.
Michal,
ta roznica w wysokosci kolan ma (jak pisalem tylko) kosmetyczne znaczenie i nie wplywa na fukcjonalnosc. Ten temat mozesz wiec „odhaczyc” , ale fajnie miec kolana zginajace sie na tym samym poziomie, a tak byloby u Ciebie.

175 cm wzrostu przy dlugim kikucie moze nieco ograniczyc Cie przy wyborze stopy protezowej. Jezeli bedziesz mial kolano protezowe niezbyt dlugie (wiekszosc kolan mechanicznych) nie ma problemu. Jezeli zdecydowalbys sie na kolano sterowane elektronicznie (one sa zazwyczaj dluzsze) typu c-leg lub rheo knee, bylbys nieco ograniczony w doborze stopy, ale i w tym wypadku istnieja dobre, aktywne stopy o niskiej budowie (jak chocby wspomniana stopa O.B. Axtion).

Zadne z tych kolan (ani mechaniczne, ani elektroniczne) nie sa dostosowane do biegania. Jezeli zalezy Ci na tej mozliwosci, musialbys miec sportowa proteze – rodzaj resora z wlokna weglowego. Moze byc dopasowany do tuleji codziennej protezy (wymiana przez odkrecenie codziennego kolana i przykrecenia „resora”), lub miec wlasna tuleje (zdjecie calej codziennej i zalozenie calej biegowej protezy z tuleja).

"Resor" jest nie tylko jedynym rozwiazaniem do biegania, jet tez swietny przy grze w tenisa.

m.
Temat został zablokowany.
Więcej
2011/12/17 16:05 #4 przez michall
michall odpowiedział w temacie: Re: Swiadoma decyzja o amputacji i jak szybko zaprotezowanie.
Dzieki Maciek za takie szczegoly! :) Wreszcie jakies konkrety!!! :)
Co do kolana to powiem Ci ciekawostke ze tak sie zlozylo iz prawe kolano mam nieco wczesniej niz zdrowe lewe a to oznacza ze przy wyluszczeniu w stawie kolanowym to nowe mechaniczne kolano byloby bez mala na wysokosci tego zdrowego kolana ;) Ot tak poprostu przez przypadek ;)

Co do mojej wysokosci no to mam 175 cm ;) nie wiem czy to duzo czy malo ;)

Jesli chodzi o moja aktywnosc sportowa to tak jak wspomnialem gram w tenisa i to bardzo duzo. Ogranicza mnie w tej chwili brak mozliwosci biegania... Zdaje sobie sprawa ze sama nowa proteza nie uczyni ze mnie sptintera... no ale chcialbym chociaz sprobowac ;)
Temat został zablokowany.
Więcej
2011/12/17 15:12 #5 przez maciek
maciek odpowiedział w temacie: Re: Swiadoma decyzja o amputacji i jak szybko zaprotezowanie.
Michal,

dzieki za wyjasnienie, teraz zrozumialem jak to u Ciebie funkcjonuje.

Jestem przekonany, ze wyluskanie byloby w Twoim przypadku rzeczywiscie optymalnym rozwiazaniem, a poniewaz nie uzywales praktycznie wlasnego kolana, nie powinienes miec wiekszych problemow w przestawieniu sie.

Wyluskaniejest bardzo wygodnym rozwiazaniem: kikut moze byc w pelni obciazany, masz duze „ramie sily”, a co za tym idzie doskonala kontrole kikuta przy duzej aktywnosci . Nie tylko przy chodzeniu, rowniez przy uprawianiu sportu (super przy jezdzie na rowerze lub na nartach, swietne przy grze w tenisa, plywaniu i innych sportach). Nawet (malo prawdopodobne, ale mozliwe) ewentualne przemieszczenie sie bez protezy „na kolanach” jest mozliwe. Poza tym przy zaprotezowaniu nie musialbys miec zadnego pina laczacego ewentualny silikon z tuleja, ato oznacza blyskawiczne zakladanie i zdejmowanie protezy. No i wieksze mozliwosci przy „aktywnosci lozkowej” ;-)

Pomimo wielu zalet jstnieja tez dwie wady:
- pierwsza natury kosmetycznej – optycznie Twoje kolano w zaprotezowanej nodze bedzie kilka centymetrow ponizej prawdziwego kolana w nodze prawdziwej. Na ponizszym filmie widac to dosyc wyraznie (zwroc uwage na rozna wysokosc zginania nogi u faceta z filmu):


- druga to ograniczenie doboru stopy protezowej. Przy dlugim kikucie i wyborze dlugiego kolana protezowego, stopa protezowa musi miec niska wysokosc, chyba, ze jestes wysoki i „w podwoziu” masz duzo miejsca ;-)

Pomimo wymienionych wad, wyluskanie jest najlepszym mozliwym rozwiazaniem.

C-walk bylby w przypadku, gdyby nie bylby zbyt wysoka stopa, swietnym rozwiazaniem. Bardzo aktywna stopa (porownywalna z Axtion) a przy tym bardziej komfortowa.

Pozdrawiam.
m.
Temat został zablokowany.
Więcej
2011/12/16 21:00 #6 przez rober
rober odpowiedział w temacie: Re: Swiadoma decyzja o amputacji i jak szybko zaprotezowanie.
Zawsze warto zasięgnąć informacji innego lekarza. Zwłaszcza jeżeli chodzi o amputacje.
Ja tego nie zrobiłem i może teraz trochę żałuje.

Pozdrawiam Robert
Temat został zablokowany.
  • Not Allowed: to create new topic.
  • Not Allowed: to reply.
  • Not Allowed: to add attachements.
  • Not Allowed: to edit your message.
Czas generowania strony: 0.160 s.

Co nowego na stronie?

Ortocentrum

Wszystkie wizyty odbywają się po wcześniejszym umówieniu terminu.

ul. Hubala Dobrzańskiego 155

05-082 Babice Nowe

tel. +48 22 637 86 11

e-mail: info@ortocentrum.com.pl

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem
© 2015 Amputowani.pl. All Rights Reserved.
Designed By Fer Art